Typy nagrzewnic powietrza

W tym artykule omawiamy typy nagrzewnic powietrza. Nagrzewnice możemy podzielić na trzy typy – nagrzewnice olejowe, gazowe oraz elektryczne. W zależności od typu nagrzewnice mają różne zastosowanie.

Nagrzewnice olejowe

Nagrzewnice olejowe

Typy nagrzewnic powietrza olejowych możemy podzielić na nagrzewnice z odprowadzeniem spalin (wymiennikowe) i bez odprowadzenia spalin (bez wymiennikowe). Zastosowanie wymiennika ciepła w nagrzewnicach olejowych, sprawia że spaliny są oddzielane od nagrzewanego powietrza. Nagrzewnice olejowe z wymiennikiem mogą być więc stosowane w pomieszczeniach w których przebywają ludzie oraz tych słabiej wentylowanych. Nagrzewnice bez wymiennikowe stosuje się w przestrzeniach otwartych.

 

 

 

Nagrzewnice gazowe

typy nagrzewnic

Mają podobną metodę działania do nagrzewnic olejowych, tyle że w ich przypadku czynnikiem cieplnym nie jest olej, a gaz. Nagrzewnice gazowe na propan-butan dostarczają ciepłe i czyste powietrze. Proces spalania zachodzi w otwartej komorze spalania, gdzie zasysane powietrze jest ogrzewane i wydmuchiwane z nagrzewnicy. Nagrzewnice gazowe nie potrzebują komina, należy jedynie zadbać o dopływ świeżego powietrza.

 

 

Nagrzewnice elektryczne

typy nagrzewnic powietrzaNagrzewnice zasilane elektrycznie są chętnie wykorzystywane w ogrzewaniu zamkniętych pomieszczeń takich jak kościoły, sklepy, hale i magazyny. W nagrzewnicach elektrycznych grzałki nagrzewają się, a powietrze wdmuchiwane jest do pomieszczenia za pomocą wentylatora o dużej wydajności. Nagrzewnice te często pracują w kilku trybach, gdzie sami możemy ustalić z jaką mocą mają ogrzewać pomieszczenie.

Dodaj komentarz